Európa: Mimoriadne suchý rok 2018

V roku 2018 takmer celú Európu (najmä severnú a strednú časť) sužovali dlhotrvajúce vlny horúčav sprevádzané nedostatkom zrážok, čo viedlo k markantej degradácii zelených plôch naprieč mnohými krajinami. Premenu predtým zelených plôch plných života na hnedé plochy postihnuté suchom je možné pozorovať zo satelitných snímok.

 6. jún 2018

27. júl 2018

https://www.climate.gov/news-features/event-tracker/hot-dry-summer-has-led-drought-europe-2018

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) sa rok 2018 so zreteľom na priemernú globálnu teplotu javí ako štvrtý najteplejší rok v rámci meraní. Teplota prevýšila o celý jeden stupeň tú z predindustriálnej doby (a to sa v Paríži svetové mocnosti dohadovali, že sa globálna teplota nesmie zvýšiť viac ako o 2 °C do konca storočia… čo momentálne nevyzerá reálne). 20 najteplejších rokov meraní spadá do posledných 22 rokov, pričom top4 sa vyskytli v ostatných 4 rokoch!

Prvá polovica tohto leta bola v Anglicku vyhlásená za vôbec najsuchšiu v celej histórii merania.

https://www.euronews.com/2018/07/19/the-record-breaking-heatwave-that-is-gripping-northern-europe

 

Odchýlky povrchovej teploty v Júly 2018 v porovnaní s priemerom 1981-2010 sú znázornené na nasledujúcom obrázku. Modré odtiene indikujú miesta, kde sa vyskytla negatívna odchýlka, a teda teploty boli oproti priemeru nižšie. Vo všetkých častiach, v ktorých sa vyskytujú odtiene červenej fary sa prejavovali naopak kladné odchýlky. Vo švédsku, Fínsku a Nórsku táto odchýlka predstavovala aj +7 °C.

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s