V roku 2018 takmer celú Európu (najmä severnú a strednú časť) sužovali dlhotrvajúce vlny horúčav sprevádzané nedostatkom zrážok, čo viedlo k markantej degradácii zelených plôch naprieč mnohými krajinami. Premenu predtým zelených plôch plných života na hnedé plochy postihnuté suchom je možné pozorovať zo satelitných snímok.
27. júl 2018
https://www.climate.gov/news-features/event-tracker/hot-dry-summer-has-led-drought-europe-2018
Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) sa rok 2018 so zreteľom na priemernú globálnu teplotu javí ako štvrtý najteplejší rok v rámci meraní. Teplota prevýšila o celý jeden stupeň tú z predindustriálnej doby (a to sa v Paríži svetové mocnosti dohadovali, že sa globálna teplota nesmie zvýšiť viac ako o 2 °C do konca storočia… čo momentálne nevyzerá reálne). 20 najteplejších rokov meraní spadá do posledných 22 rokov, pričom top4 sa vyskytli v ostatných 4 rokoch!
Prvá polovica tohto leta bola v Anglicku vyhlásená za vôbec najsuchšiu v celej histórii merania.
https://www.euronews.com/2018/07/19/the-record-breaking-heatwave-that-is-gripping-northern-europe
Odchýlky povrchovej teploty v Júly 2018 v porovnaní s priemerom 1981-2010 sú znázornené na nasledujúcom obrázku. Modré odtiene indikujú miesta, kde sa vyskytla negatívna odchýlka, a teda teploty boli oproti priemeru nižšie. Vo všetkých častiach, v ktorých sa vyskytujú odtiene červenej fary sa prejavovali naopak kladné odchýlky. Vo švédsku, Fínsku a Nórsku táto odchýlka predstavovala aj +7 °C.