Nové poznatky o suchu v regióne Horného požitavia

on

Vážení priaznivci.

Prinášame Vám výsledky nášho výskumu, ktoré boli publikované v časopise Advances in Meteorology a poukazujú na negatívne vyhliadky vývoja klimatických podmienok (arídny trend) v regióne Horného Požitavia. Aj keď sa jedná o regionálnu štúdiu, potvrdzuje sa tým generálny trend badateľný na celom Slovensku.

Výskum sme realizovali na stanici “Arborétum Mlyňany” v období 1966-2013. Výsledky poukazjú, že trend sucha má negatívny trend, čo znamená, že v uvedenom období (1966-2013) sa sucho vyskytovalo častejšie a intenzívnejšie. Článok taktiež analyzuje, ktoré mesiace sú z suchom najväčšmi ohrozené. Z nášho výskumu, ako najkritickejší mesiac vychádza APRÍL. V uvedenom mesiaci sme zanznamenali štatisticky významný arídny (suchý) trend za celé sledované obdobie. Znamená to, že mesiac Apríl, ktorý je jedným z najkritickejších mesiacov z pohľadu dopadov sucha na poľnohospodársku produkciu, zaznamenáva dlhodobo klesajúci trend vodnej bilancie. Tento fakt je o to kritickejší, že poľnohospodárstvo je v Hornom Požitaví významným ekonomickým sektorom.

Ak zohľadníme predpokladaný vývoj klímy, môžeme predpokladať, že tento nepriaznivý vývoj sa bude v nasledujúcich desaťročiach iba zhoršovať.

Je potrebné začať brať výskum, ktorý FAKTOGRAFICKY dokazuje nebezpečenstvo sucha na seriózny zreteľ a pripraviť regióny a pochopiteľne aj jednotlivé domácnosti na VÁŽNE PROBLÉMY S VODOU RESP. SUCHOM.

Vido, J., Nalevanková, P., Valach, J., Šustek, Z., Tadesse, T. (2019): Drought Analyses of the Horné Požitavie Region (Slovakia) in the Period 1966-2013. Advances in Meteorology. 2019, 10p.

 

figure-3_clanok
Vývoj trendu sucha v regióne Horné Požitavie medzi rokmi 1966-2013. Sucho bolo hodnotené indexom SPEI (štandardizovaný zrážkovo-evapotranspiračný index)

 

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s