Kataríny na ľade, Vianoce….

Vážení priaznivci. Tí, ktorí sledujú náš portál dlhšie vedia, že v období Vianoc a zimných prázdnin sa pokúšame spoločne uvažovať nad tým, či si môžeme dovoliť aspoň dúfať, že cez sviatočné obdobie uvidíme nejaký ten sneh aj v stredných, nebodaj v nižších polohách Slovenska.

Poznajúc Katarínsku pranostiku o ľade a blate, sme sa pozreli ako to vyzerá s teplotou vzduchu v zdrojovej oblasti studeného vzduchu za severným polárnym kruhom. Teplota vzduchu v tejto oblasti môže byť istým vodítkom pri úvahách, či v najbližších dňoch vôbec existuje v polárnych oblastiach istá “zásoba” studeného vzduchu, ktorá by za príhodných podmienok mohla preniknúť do oblastí nižších zemepisných šírok. Iste, táto úvaha má skôr kvalitatívny, ako prísne kvantitatívny charakter, no mnohé naznačuje.

Ako vidíte na obrázku nižšie (Obr. 1), teplota vzduchu v oblasti nad 80° SZŠ je približne o 5 K (5°C) vyššia oproti priemernej hodnote, ktorá je pre toto obdobie normálna. Z uvedeného zatiaľ vyplýva, že očakávať zasnežené vianoce 2020 vo vačšine sídel na Slovensku, s výnimkou vyšších (aspoň 600-700 m n. m.) a horských polôh (nad 800 m n. m.) zatiaľ nemôžeme.

Obr. 1: Odchýlka teploty vzduchu (červená línia) v Arktickej oblasti (nad 80°SZŠ) k 12 .12. 2020 od priemernej teploty vzduchu v uvedenej oblasti (obdobie 1958-2002; zelená línia). Zdroj: Danish Meteorological Institute DMI.

Tieto, pre milovníkov zimných športov a romantikov prahnúcich po zasnežených vianociach, nepriaznivé správy sú, žiaľ, doložené aj prognostickým výhľadom amerického úradu pre oceán a atmosféru (NOAA), ktorého výhľady pre odchýlky teploty vzduchu na január sa nesú v podobnom duchu (Obr. 2).

Obr. 2: Predbežný prognostický výhľad na odchýlku teploty vzduchu v Európe v mesiaci Január 2021 podľa východiskových poveternostných podmienok z obdobia 1.12.2020 až 10.12.2020. Zdroj: National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), U.S. Dept. of Commerce

Nuž, bežkári v stredných polohách zatiaľ svoju výstroj a výzbroj môžu nechať pokojne odpočívať a záhradkári naopak, môžu dokončiť rôzne technické práce v záhradách, teda aspoň tam, kde to dovolí terén, ktorý je na veľkej časti územia stále podmáčaný.

Aby sme však neskončili úplne negatívne, treba pripomenúť, že atmosféra je veľmi dynamický systém a podmienky sa môžu v priebehu nasledujúcich týždňov v oblasti Severného pólu zlepšiť.

O tom však bližšie až pri aktualizácií tesne pred koncom roka 2020.

Jaroslav Vido

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s