Vyhliadky na november 2021

Predpoveď počasia sa dá s rozumnou mierou istoty vykonať maximálne na 10 dní dopredu, samozrejme v závislosti od aktuálnej poveternostnej situácie a dynamiky atmosféry, ktorá podmieňuje predpovedateľnosť meteorologických prvkov (poveternostnej situácie).

Spomínali sme však, že existujú modely, ktoré dokážu urobiť prognózu (vyhliadku) režimu meteorologických prvkov aj na mesiac (dokonca aj viac, ale to zamlčíme) dopredu. Nakoľko však miera neistoty a tým aj presnosti takejto prognózy je veľmi závislá od priebežných zmien poveternostnej situácie, môže sa takáto prognóza v priebehu dvoch týždňov úplne zmeniť. Na prácu s týmito zdrojmi už potrebuje uživateľ skutočne expertné znalosti, aby dokázal rozumne spracovať predpoklad vývoja počasia na základe týchto modelov. Existujú viaceré pomôcky, ako miera presnosti, štatistické ukazovatele z minulosti a podobne. Z dôvodu tejto zložitosti, sú určené iba pre špecialistov, a preto sa tieto modely nezverejňujú v masmédiách.

Na ukážku si môžete pozrieť, ako vyzerá grafický výstup predpokladanej odchýlky vzduchu na mesiac november 2021 od dlhodobého priemeru teploty vzduchu za obdobie 1991-2020. Iniciálne (štartovné) podmienky modelu vychádzajú z hodnôt teploty vzduchu v danej oblasti medzi dátumami 22-31.10.2021. Šedou oblasťou sú vyznačené plochy, kde pravdepodobnosť presnosti stanovenej odchýlky klesá pod 0,3 (30% istota, že sa model “trafí”) a preto sa už ani na expertnej úrovni nedá v takých oblastiach predpokladať prakticky nič s rozumnou presnosťou.

Ako vidíte z predchádzajúceho odstavca, už na základe týchto informácií nie je jednoduché takéto predikčné modely používať a interpretovať.

Čo teda môžeme z tohto modelu vyčítať? Že v Európe, okrem “neistých” oblastí Sarmatskej nížniny, východnej časti Stredoeurópskej nížniy, Pobaltia a veľkej časti Francúzska a Talianska bude s istou mierou pravdepodobnosti, na základe aktuálneho chodu poveternosti (východiskové podmienky 22.10-30.10.2021) priemerná teplota vzduchu v novmbri o 1-2°C vyššia ako v dlhodobom priemere obdobia 1991-2020. Je teda pravdepodobné, že ak nám to “nepokazia” zrážky, tak by sme mohli pri priemerných denných teplotách na úrovni 6-7°C, s možnými priemernými dennými maximami (pozor a ešte raz priemernými dennými!!!) v rozmedzí 8-12°C pokojne dokončiť jesenné práce na záhradách. Uvedomme si však prosím, že sa jedná o VYHLIADKU nie o PREDPOVEĎ!.

j.v.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s